poniedziałek, 10 stycznia 2011

Ciąża królika

Ciąża u królicy trwa 28-33 dni, średnio około 30 dni. Na początku ciąża nie jest u samicy widoczna dlatego hodowcy powtarzają krycie po 7 lub 10 dniach od pierwszego krycia. Trzeba wtedy obserwować zachowanie samicy jeżeli chowa się po rogach klatki lub atakuje samca to można przypuszczać, że jest kotna. Ale nie można być pewnym do końca ponadto są też przypadki, że kotna samica daje się pokryć podczas powtórnego krycia.
Pewniejszą metodą stanowi kontrola samicy poprzez delikatne wymacywanie powłok brzusznych w poszukiwaniu rozwijających się płodów (są one wyczuwalne już w 10 dniu ciąży). Metoda ta jednak wymaga pewnej wprawy i ostrożności w postępowaniu.

Klatka pokojowa

Klatkę dla królika trzymanego w domu można kupić gotową w sklepie zoologicznym. Dopuszczalne wymiary podłogi wynoszą  70 x 35 cm. Mniejsza powierzchnia nie pozwala zwierzątku na swobodne poruszanie się. Wysokość klatki powinna wynosić conajmniej 40 cm, aby królik mógł stawać w niej w pozycji pionowej, czyli ,,stawać słupka". Wśród klatek znajdujących się w sprzedaży polecam model z podłogą w kształcie kuwety (miseczki), której wysokość wynoisi conajmniej 8 cm. Kuweta powinna być wykonana z materiału nie przepuszczającego wody i odpornego na wysokie temperatury (łatwego do czyszczenia), najlepiej z tworzywa sztucznego, co pozwoli na dokładne usuwanie z niej resztek moczu. Dzięki temu unika się powstawania niemiłej woni i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Kuweta musi być pozatym łatwa do odkażania gorącym roztworem środka dezynfekującego. Takie odkażania należy bezwłocznie przeprowadzać po każdej chorobie zwierzęcia. Stosując kuwetę odpowiedniej wysokości zapobiega się wypadaniu z klatki ściółki, co często zdarza się podczas instynktownego rozgrzebywania jej przez królika lub w czasie jego ozywionego kicania. Pręty klatki, nawet przy częstym ich czyszczeniu na mokro nie powinny rdzewieć. Aby uniknąć rdzewienia szczególnie łatwo ulegających temu procesowi wspornych dolnej części prętów, lepiej kupić klatkę z małymi wypustkami w kuwecie. Osadzone w wypustkach pręty nie dotykają dna klatki i dzięki temu nie mają bezpośreniego kontaktu z wilgocią i ściółką. Poza tym pręty powinny być pomalowane, gdyż inaczej zazwyczaj rdzewieją w miejscach spawania.  Kupując klatkę należy też zwrócić uwagę, aby była ona zamykana od góry, a jej górna część dawała się łatwo zdejmować. Każdy królik, szczególnie zaś osobnik ruchliwy, potrafi skakać na wysokość 80-100 cm, a więc klatka mająca 40 cm wysokości nie stanowi dla niego żadnego problemu. Poza tym chwytając lub wyjmując królika z klatki zamykanej od góry mamy pewność, że nie spowodujemy obrażeń jego ciała. Zamknięcie klatki musi być dobrze zabezpieczone, aby zdecydowany na wydostanie się na wolność królik nie przecisnął się przez niedomknięte wieczko. W żadnym wypadku nie zalecam korzystania z tzw. oferty specjalnej i kupowania klatki opatrzonej jedynie małymi drzwiczkami z przodu. Tego rodzaju pomieszczenie absolutnie nie nadaje się dla królika, który potrzebuje więcej miejsca niżby to mogło się wydawać, a przy nie ostrożnym wyciąganiu z klatki możemy go skaleczyć.


 Wyposażenie klatki

W celu zapewnienia odpowiednich warunków do życia bardzo ważne jest - poza właściwym ustawieniem klatki - wyposażenie jej w ściółkę i niezbędny sprzęt. Nasz podopieczny czuje się najlepiej na miękkiej , ciepłej ściółce, na której może się swobodnie wyciągnąć lub wytarzać. Ściolka jest ważna też z tego powodu, że wiąże jego odchody. Trzeba więc zadbać, aby była ona z odpowiedniego materiału. Oprócz gotowej dostępnej w sklepach ściółki z trocin możemy też stosować do tego celu torf,słomę,  a wyjątkowych wypadkach piasek (materiały te nadają się najlepiej do klatek zewnętrznych). Specjalnym rodzajem ściółki jest granulat ,,toaletowy" dla kotów, którym we wszystkich typach klatek wysypuje się w kącik służący królikowi za ubikację. Nie należy używać ściółki jako siana, ponieważ królik może ją zjadać, nawet jeśli jest ono zanieczyszczone odchodami. Również słoma nie może służyć jako wyłączny materiał na ściółkę, gdyż nie wchłania moczu i tym smym nie zatrzymuje przykrych zapachów. Jeśli więc decydujemy się na ten rodzaj ściółki, to ,,kącik toaletowy" wysypujemy tofrem lub trocinami. W okresie gorących, letnich dni można czasem jako materiału ściółkowego użyć piasku. Jednak nie jest on szczególnie polecany, gdyż ma niewielką zdolność wiązania wilgoci, a poza tym łatwo się zanieczyszcza i jest ,, zimny". Do karmienia zwierząt używa się specjalnych miseczek. Większość hodowców wykorzystuje miseczki tylko zadawania paszy.Miseczka na pokarm musi być duża, ciężka, wykonana z materiału, który nie daje się  łatwo ogryzać, ale za to można go łatwo czyścić. Warunki te spełnia polewana miska ceramiczna, o głębokości około 5 cm, dostępna w sklepach zoologicznych. Poza tym odznacza się ona dużą stabilnością. Nie powinniśmy nigdy podawać pokarmu na spodku, który zwierzątko może łatwo zabrudzić i przewrócić. Nie nadają  się też do tego celu pojemniki drewniane czy z tworzywa sztucznego , ponieważ lubi je obgryzać. Zamocowanie w klatce drabinki upraszcza zadawanie pasz objętościowych (suchych i soczystych), zapobiega rozwłóczeniu ich po klatce podczas jedzenia, a poza tym chronni je przed zabrudzeniem odchodami, które mogą być źródłem zarazków. Pokarm stały nie pokrywa zapotrzebowania królika na wodę, dlatego też trzeba mu codziennie dostraczać. Poidełko w kształcie miseczki nie jest praktyczne , gdyż ,,ulubionym zajęciem" królika jest albo stałe jej przewracanie , albo zanieczyszczanie rozgrzebaną ściółką.